e
sv

2021 Mercedes Benz EQA Tanıtıldı: Firmanın En Küçük Elektriklisi

2021 mercedes benz eqa tanitildi markanin en kucuk elektriklisi lbLgzXh4 | Tekno Deha
avatar

Emir Aydın

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

2021 Mercedes Benz EQA Tanıtıldı: Firmanın En Küçük Elektriklisi

Alman otomotiv devi Mercedes Benz ‘in elektrikli araba ailesi büyümeye devam ediyor. Bugün de ‘EQ’ isimli ailenin giriş düzeyini oluşturacak yeni Mercedes Benz EQA‘nın örtüsü kaldırıldı.

Yeni EQA’nın 4 Şubat’tan itibaren Avrupa’da satışa sunulacağı açıklandı. Yüzde 100 elektrikli arabanın Almanya’daki başlangıç fiyatı 47.540 euro olacak. Yeni Mercedes Benz EQA’nın kısa mühlet sonra Türkiye’ye de geleceğini biliyoruz. Zira Mercedes Benz Otomotiv İcra Heyeti ve Araba Kümesi Lideri Şükrü Bekdikhan, EQA’yı 2021’in birinci çeyreğinde Türkiye’de satışa sunmayı planladıklarını açıklamıştı.

Alman markanın birinci büsbütün elektrikli kompakt arabası olarak karşımıza çıkan yeni EQA’nın dizaynında geçtiğimiz yıllarda gösterilen Concept EQA’dan esintiler görmek mümkün lakin üretim bandına hakikat olan serüvende fütüristik ayrıntılar oldukça yumuşatılmış. Arabanın ön kısmında panjur yerine geniş bir kapalı panel kullanılmış. Siyah renkli bu alandaki logonun kenarları da krom şeritlerle süslenmiş. LED gündüz farlarına sahip aydınlatmalar ve sportif görünüm sunan hava girişleri de ön kısımdaki tasarımı tamamlayan ögelerden.

Mercedes Benz EQA Tekno Deha

Yeni Mercedes Benz EQA ‘nın art tarafında ince bir LED şeritle birbirine bağlanan stop kümesine yer verilmiş. Bunun yanında epeyce sade bir dizayna sahip olan arabanın bu kısmında bagaj spoyleri, tamponun kenarlarındaki dikey hava kanalları ve krom ayrıntılarla süslü art difüzör dikkat çekiyor. Ayrıyeten arabanın crossover karakterine vurgu yapmak için de çamurluk uçları ve eteklerde siyah plastik koruyuculara yer verilmiş. Aerodinamik yapısına bilhassa dikkat edilen yeni EQA’nın hava sürtünme katsayısı da 0.28 olarak açıklandı.

Mercedes Benz EQA

Yeni Mercedes Benz EQA’nın iç yerinde sade ve çağdaş bir hava hakim. Üç kollu direksiyonun çabucak ardında bitişik biçimde tasarlanan dijital gösterge ve multimedya ekranlarına yer verilmiş. Elektrikli yapısına vurgu yapacak biçimde mavi ayrıntılarla süslenen arabadaki türbin biçimli hava menfezleri olmazsa olmazlar ortasında. EQA’nın standart özellikleri ortasında adaptif uzun far yardımına sahip LED farlar, elektrikli açılır-kapanır bagaj kapağı, 18 inç alaşım jantlar, 64 renkli ambiyans aydınlatması, dört taraflı ayarlanabilir bel dayanağına sahip lüks koltuklar ve geri görüş kamerası üzere donanımlar dikkat çekiyor.

Mercedes Benz EQA Tekno Deha

Birinci etapta satılacak model EQA 250 olarak karşımıza çıkıyor. Kelam konusu versiyonda 140 kW (190 hp) güç ve 375 Nm tork üreten elektrik motoru bulunuyor. 66.5 kWh kullanılabilir kapasiteye sahip lityum iyon bataryadan güç alan EQA 250’nin sürüş menzili WLTP‘ye nazaran 426 kilometre. Önden çekişli olarak satılacak aracın karma kullanımda güç tüketimi de 15.7 kWh/100 km olarak açıklandı. İlerleyen süreçte 500 km’nin üzerinde menzile, 200 kW’ın üzerinde güce ve 4×4 sisteme sahip versiyonlar da karşımıza çıkacak.

Mercedes Benz EQA 250’nin bataryası azami 100 kW süratli şarj dayanağına sahip. Süratli şarj istasyonunda bataryanın yüzde 10-80 ortası dolumu 30 dakika civarında sürüyor. Wallbox ile şarj edildiğinde ise yüzde 10-100 ortası şarj yaklaşık 6 saat sürüyor. Arabayla birlikte gelen standart AC şarj aygıtı da 11 kW olarak karşımıza çıkıyor.

Yerden yüksekliği 200 mm olarak açıklanan Mercedes Benz EQA 250’nin 0-100 km/s hızlanma müddeti 8.9 saniye olarak açıklandı. Arabanın azamî suratı da 160 km/s ile sonlandırılmış. EQA 250’nin ön kısmında MacPherson, art kısmında ise multi-link süspansiyona yer verilmiş. EQA 250’nin boyutları da şöyle:

Aks aralığı2729 mm
Ön/arka iz genişliği1585/1584 mm
Uzunluk/genişlik/yükseklik4463/1834/1620 mm
Dönüş çapı11.4 m
Bagaj hacmi340-1320 litre
Yük kapasitesi430 kg

Sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan ulaşabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

2021 Mercedes Benz EQA Tanıtıldı: Firmanın En Küçük Elektriklisi