e
sv

2021 Intel Video BIOS Ayar Aktarma

2021 Intel Video BIOS Ayar Aktarma
avatar

Semih Boran

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Geçtiğimiz hafta Intel Video BIOS çıkartma ve düzenleme rehberleri açmıştık. Şimdi ise ayar aktarma işlemini öğreneceğiz. Gelin, beraber bakalım.

2021 Intel Video BIOS Ayar Aktarma

2021 Intel Video BIOS Ayar Aktarma

Tanım

İlk önce Video BIOS nedir öğrenmekte yarar var. Video BIOS, (genellikle IBM PC’den türetilmiş) bir bilgisayardaki grafik kartının BIOS’udur. Ayrıca, belirli bir video sürücüsü yüklenmeden önce temel metin ve video modu çıkışı için INT 10h interrupt ve VESA BIOS Extensions (VBE) uygular. UEFI 2.x sistemlerinde, INT 10h ve VBE, UEFI GOP ile değiştirilir.

Sistem BIOS’unun, yazılım programlarının sistem donanımına erişmek için kullandığı bir dizi işlevi sağlaması gibi, video BIOS’u, programlar tarafından video donanımına erişmek ve satıcıyı depolamak için kullanılan bir dizi videoyla ilgili işlev sağlar. kart adı, saat frekansları, VRAM miktarı ve voltajları gibi belirli ayarlar. Video BIOS’u, yazılımı video yonga setine, sistem BIOS’unun sistem yonga seti için yaptığı gibi arabirim oluşturur. ROM ayrıca, video kartı bunun yerine bu yazı tipi setine sahip bir yazı tipi ROM’u içermiyorsa, video bağdaştırıcısı yazı tipi RAM’ine yüklemek için temel bir yazı tipi seti içeriyordu.

Diğer bazı donanım bileşenlerinden farklı olarak, kullanıcının neler olup bittiğini görebilmesi için ekran kartının genellikle önyükleme işlemi sırasında çok erken aktif olması gerekir. Bu, herhangi bir işletim sistemi yüklenmeye başlamadan önce kartın etkinleştirilmesini gerektirir; bu nedenle, bu erken aşamada bulunan tek yazılım olan BIOS tarafından etkinleştirilmesi gerekir. Sistem BIOS’u, video BIOS’unu kartın ROM’undan sistem RAM’ine yükler ve önyükleme sırasının başında denetimi ona aktarır.

İlk bilgisayarlar sistem BIOS’unda MDA ve CGA kartlarını sürmek için işlevler içeriyordu ve bu kartlarda yerleşik Video BIOS yoktu. EGA kartı ilk olarak 1984 yılında satıldığında, Video BIOS bu kartları mevcut bilgisayarlarla uyumlu hale getirmek için tanıtıldı. BIOS’u bir EGA kartını nasıl kullanacağını bilmiyordu. O zamandan beri, EGA / VGA ve tüm gelişmiş VGA uyumlu kartlar bir Video BIOS içeriyor. Bilgisayar başlatıldığında, bazı grafik kartları (genellikle belirli Nvidia kartları) satıcılarını, modellerini, Video BIOS sürümünü ve video belleği miktarını görüntüler.

Şimdi ise BIOS nedir onu öğrenelim. Hesaplamada, BIOS (/ ˈbaɪɒs, -oʊs /, BY-oss, -⁠ohss; Temel Giriş / Çıkış Sisteminin kısaltması ve ayrıca Sistem BIOS’u, ROM BIOS’u veya PC BIOS’u olarak da bilinir), önyükleme süreci (açılışta başlatma) ve işletim sistemleri ve programlar için çalışma zamanı hizmetleri sağlamak. BIOS sabit yazılımı, kişisel bilgisayarın sistem kartına önceden yüklenmiş olarak gelir ve açıldığında çalışan ilk yazılımdır. Ad, 1975 yılında CP / M işletim sisteminde kullanılan Temel Giriş / Çıkış Sisteminden gelmektedir. Orijinal olarak IBM PC’ye özel olan BIOS, uyumlu sistemler oluşturmak isteyen bazı şirketler (Phoenix Technologies gibi) tarafından tersine mühendislik yapılmıştır. Bu orijinal sistemin arayüzü fiili bir standart olarak hizmet vermektedir.

2021 Intel Video BIOS Ayar Aktarma

Modern bilgisayarlardaki BIOS, sistem donanım bileşenlerini başlatır ve test eder ve daha sonra bir işletim sistemini başlatan toplu depolama aygıtından bir önyükleyici yükler. DOS çağında BIOS, klavye, ekran, depolama ve diğer giriş / çıkış (G / Ç) aygıtları için uygulama programları ve işletim sistemi arayüzünü standartlaştıran BIOS kesinti çağrıları sağladı. Daha yeni işletim sistemleri, başlatma sonrasında BIOS kesinti çağrılarını kullanmaz.

Çoğu BIOS uygulaması, tamamlayıcı sistem yonga setini oluşturan çeşitli aygıtlarla arabirim oluşturarak, belirli bir bilgisayar veya ana kart modeliyle çalışmak üzere özel olarak tasarlanmıştır. Başlangıçta, BIOS ürün yazılımı PC ana kartındaki bir ROM yongasında saklanıyordu. Modern bilgisayar sistemlerinde, BIOS içeriği flash bellekte depolanır, böylece yongayı ana karttan çıkarmadan yeniden yazılabilir. Bu, BIOS ürün yazılımına kolay, son kullanıcı güncellemelerine izin verir, böylece yeni özellikler eklenebilir veya hatalar giderilebilir, ancak aynı zamanda bilgisayarın BIOS kök kullanıcı takımlarından etkilenme olasılığı da yaratır. Ayrıca, başarısız olan bir BIOS yükseltmesi anakartı tutabilir.

Birleşik Genişletilebilir Ürün Yazılımı Arabirimi (UEFI), teknik sınırlamalarını ele almayı amaçlayan eski PC BIOS’unun halefidir.

 

Adımlar

İlk önce Intel BMP (Binary Modification Program) yazılımını buradan indirelim. Daha sonra ise VBIOS dosyalarımızı (.DAT) ve BMP Script File (.BSF) dosyalarımızı hazır edelim.

 

1.Intel BMP yazılımını açalım ve VBIOS’umuzu açalım. Daha sonra “BIOS Settings>Save All” yolunu izleyelim ve Script Settings File (.SSF) dosyasını kayıt edelim:
2021 Intel Video BIOS Ayar Aktarma

 

Daha sonra ayarları aktaracağınız VBIOS dosyasını açın ve “BIOS Settings>Apply All” yolunu izleyin. Eğer kırmızı kitap ikonlu yerler varsa o sekmelerde düzeltme yapmanız gerekmektedir (düzeltmeyi yaptıktan sonra kaydetmeniz yeterli). NOT: Kayıt ettiğiniz .SSF dosyasını Not Defteri ile açın ve şu satırı silin:

2021 Intel Video BIOS Ayar Aktarma

 

 

Video BIOS ayar aktarmadan bahsettiğimiz yazımız buraya kadardı, sizin bu konu hakkındaki görüşleriniz neler? Aşağı kısımda bulunan yorum bölümünde görüşlerinizi belirtmeyi unutmayın. Web sitemizde bulunan teknoloji haberleri ve daha fazlasına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.