e
sv

2021 Akıllı Telefon Satın Alma Rehberi

Akıllı Telefon Satın Alma Rehberi
avatar

Semih Boran

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Günümüzün vazgeçilmesi akıllı telefonlar için bir rehber hazırladık. Alırken neye dikkat edeceğini bilmeyen kullanıcılar için yararlı olduğunu düşünüyoruz. Gelin, birlikte bakalım.

Akıllı Telefon Satın Alma Rehberi

2021 Akıllı Telefon Satın Alma Rehberi

İlk önce bilmekte yarar var.  hücresel ve mobil bilgi işlem işlevlerini tek bir birimde birleştiren bir mobil cihazdır. Daha geniş yazılımları, interneti (mobil geniş bant üzerinden web taraması dahil) ve multimedya işlevselliğini (müzik, video, kameralar ve oyun dahil) kolaylaştıran daha güçlü donanım yetenekleri ve kapsamlı mobil işletim sistemleri ile özellikli telefonlardan ayrılırlar. sesli aramalar ve metin mesajlaşma gibi temel telefon işlevlerinin yanı sıra, tipik olarak bir dizi metal oksit yarı iletken (MOS) entegre devre (IC) yongası içerir, yazılımları tarafından kullanılabilen çeşitli sensörler (manyetometre, yakınlık sensörleri, barometre, jiroskop veya ivmeölçer gibi) ve destek kablosuz iletişim protokolleri (Bluetooth, Wi-Fi veya uydu navigasyonu gibi).

Öncelikle kurumsal pazara yönelik olarak pazarlandı, bağımsız kişisel dijital asistan (PDA) cihazlarının işlevselliğini hücresel telefon desteği ile birleştirmeye çalıştı, ancak hantal formları, kısa pil ömürleri, yavaş analog hücresel ağlar ve olgunlaşmamışlıklarıyla sınırlıydı. kablosuz veri hizmetleri. Bu sorunlar, MOS transistörlerinin üstel ölçeklendirilmesi ve mikron altı seviyelere kadar küçültülmesi (Moore yasası), geliştirilmiş lityum iyon pil, daha hızlı dijital mobil veri ağları (Edholm yasası) ve mobil kullanıma izin veren daha olgun yazılım platformları ile nihayet çözüldü. veri sağlayıcılardan bağımsız olarak geliştirmek için cihaz ekosistemleri.

2000’lerde NTT DoCoMo’nun i-mode platformu BlackBerry, Nokia’nın Symbian platformu ve Windows Mobile, genellikle QWERTY klavyeler veya dirençli dokunmatik ekran girişi içeren ve push e-posta ve kablosuz internet erişimini vurgulayan modellerle piyasada çekişmeye başladı. 2000’lerin sonlarında iPhone’un artan popülaritesinin ardından, fiziksel klavyeler yerine çoklu dokunma hareketlerini destekleyen büyük, kapasitif ekranlara sahip ince, tablet benzeri form faktörlerine sahipti ve kullanıcılara şu beceriler sunuyor: Merkezi bir mağazadan ek uygulamalar indirin veya satın alın ve bulut depolama ve senkronizasyon, sanal asistanlar ve mobil ödeme hizmetlerini kullanın.

Geliştirilmiş donanım ve daha hızlı kablosuz iletişim (LTE gibi standartlar nedeniyle) endüstrisinin büyümesini destekledi. 2012’nin üçüncü çeyreğinde dünya çapında bir milyar cihaz kullanıldı. Küresel satışları, 2013’ün başlarında özellikli telefonların satış rakamlarını aştı.

1.Kullanım Amacı

Akıllı Telefon Satın Alma Rehberi

Bir telefon almadan önce kullanım amacınızı belirleyin. İnternette mi dolaşılacak, oyun mu oynanacak yoksa resim mi çekilecek bunu belirleyin. Belirledikten sonra bir sonraki adıma geçiyoruz.

 

2.Bütçe

Akıllı Telefon Satın Alma Rehberi

İlk adımdan sonra bütçe belirlemek var. Günümüzde ekonomik sorunlar ve vergiler yüzünden ucuz cihazlar bile 2 katına yükseldi. İnternette dolaşmak için en az 2000 TL, oyun oynamak için en az 2200 TL, kamera içinse en az 3000 TL’lik telefonlar gerekmekte. Bunu da belirledikten sonra bir sonraki adıma geçiyoruz.

 

3.Marka

Akıllı Telefon Satın Alma Rehberi

İkinci adımdan hemen sonra ise marka belirlemek var. Marka konusu en önemli hususlardan biridir. Huawei, Samsung, Oppo, Realme, Xiaomi, Apple gibi markaların yanı sıra bilinmedik markalar var. Bu saydığımız markaların yazılım, donanım ve hizmet kalitesi çok iyidir.

 

4.Donanım

Akıllı Telefon Satın Alma Rehberi

En son bakacağınız şey ise cihazın donanımıdır. İlk önce, Soc’una bakılır (Qualcomm Snapdragon, MediaTek Helio, Samsung Exynos gibi). SoC’un özellikleri işinize uygunsa, ekran çözünürlüğü, batarya, kamera vb. özelliklerine bakılır.

 

Mobil cihazlardan bahsettiğimiz yazımız buraya kadardı, sizin mobil cihazlar hakkında görüşleriniz neler? Aşağı kısımda bulunan yorum bölümünde görüşlerinizi belirtmeyi unutmayın. Web sitemizde bulunan teknoloji haberleri ve daha fazlasına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.