e
sv

2020’nin En Beğenilen 20 Oyunu

oyn
avatar

Ali Akpoyraz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

2020’nin En Beğenilen 20 Oyunu

2020 yılı… İnsanları tekrardan global bir salgınla tanıştıran, birçok değişimin yaşandığı bir sene. Artık her şeyi konutlarımızdan yaptığımız bu karantina periyotlarında ve sokağa çıkma yasaklarında insanlar konutlarındaki elektronik aygıtlarla vakit geçirmeyi tercih ediyor.

Toplumsal ve toplumsal ortamlarda bulunmanın salgın münasebetiyle pek mümkün olmadığı bu vakit dilimi içerisinde birçok oyun piyasaya çıktı, apansız dijitalleşmenin tesirinden olsa gerek geniş kitlelere ulaştı. Bu yazımızda, sizlerle birlikte 2020 yılı içerisinde en düzgün olmaya aday, sıralamadan bağımsız olarak beğenilen 20 oyunu inceliyoruz.

20 – Spelunky 2

Metacritic puanı 91 olan Spelunky 2, kaliteli vakit geçirebileceğiniz en âlâ bağımsız üretimlerden. Rouge-like olmasına karşın, 2D platform oyunu yapısıyla pek eğlenceli bir oyun olduğunu söyleyebiliriz. İlgi cazip mağara atmosferinde geçen oyunda, karşınıza çıkan birçok düşmanla gayret etmek zorundasınız. Yapısı gereği düşmanlarınızla uğraş ederken süratli reaksiyon vermeli, karakterinizi tehlikelerden uzak tutmanız gerekiyor. Binilebilir hindiler, etrafta dökülen lavlar ve değişik yer altı dünyasının hayli güzel olduğunu söyleyebiliriz.

oyun 2020 yilinin begenilen oyunlar Spelunky 2 teknodeha.com | Tekno Deha

 

19 – Among Us

2018 yılında çıkmış olmasına karşın tam iki yıl sonra yani 2020 yılında popülerlik ve oyuncu kitlesi kazanmış bir oyun Among Us. Pandemi hasebiyle meskende geçen karantina günlerinde birçok kişinin arkadaşlarıyla bir arada vakit geçirmek için tercih ettiği bir imal. Oyunun ana temasında arkadaşlarınız yahut öbür oyuncularla birlikte hepiniz bir uzay gemisinde bulunuyorsunuz. Hedefiniz uzay gemisindeki misyonları muvaffakiyetle tamamlamak fakat aranızda birisi sabotajcı. Pekala ya sabotajcı kim? İşte bu bilinmiyor, oyunu zevkli kılan şeylerden birisi de bu.

Evvelce oyun tarafından otomatik olarak belirlenen en az bir, en fazla da 3 tane sabotajcı ve misyonları tamamlaması gereken mürettebat bulunuyor. Impostor (sahtekar) ismi verilen oyuncular, mürettebatın vazifeleri muvaffakiyetle yapmasını engellemeye çalışır. Buna karşılık olarak da mürettebatın ya tüm misyonları muvaffakiyetle yapması gerekir ya da sabotajcıyı bulup şutlaması.

Ölenler ise hayalet olarak isimlendiriliyor. Hayaletler oyuna katkı sağlamak için şayet mürettebattansa sabotajları düzeltmeli, Impostor ise de sabotaj yapmaya devam etmeli. Oyunun hayli zevkli ve oynamaya kıymet olduğunu düşünüyoruz.

among us | Tekno Deha

18 – Fall Guys: Ultimate Knockout

2020 yılının tahminen de en eğlenceli oyunlarından olan Fall Guys: Ultimate, çıkış yaptığı 30 Temmuz’dan beri inanılmaz bir yükseliş ve oyuncu kazandı. Parkur ve manileri hayli hoş gözüken karakterlerle aştığımız bu oyun, fiziğe de epeyce kıymet veriyor. Karakterinizin etrafta olup bitenden etkilenmesi, rengarenk ve süratli atmosfer epeyce keyifli bir tecrübe sunuyor. Oyunda gayeniz 60 kişi birlikte başladığınız parkurdaki manileri aşarak geriye kalan bir küme oyuncuyla bir arada ilerlemeye devam etmek. Baş dağıtmalık bir oyun arıyorsanız tam size nazaran olduğunu söyleyebiliriz.

fall guys | Tekno Deha

17 – Spider-Man: Miles Morales

Her ne kadar onlarca saat oynanabilecek bir oyun olmasa da, Spider-Man temalı bir oyun için hayli uygun olduğunu söyleyebiliriz. New York adeta bir oyun alanına dönerken, Peter Parker’dan uzaklaşıp genç Miles’ın dünyasına odaklandığımız bu oyun da pek keyifli vakit geçirtecek imal.

Ya düşmanlarınıza karşı kendinize güvenip çaba edeceksiniz, ya da ezileceksiniz. Bu oyunda karar sizin.

spider man miles morales | Tekno Deha

16 – Doom Eternal

Bazen oyunların dolambaçlılığından sıkıldıysanız, düz bir akışa sahip olan ve sırf ateş etmek istediğiniz oyunlar olabilir. Doom Eternal aradığınız oyunlardan. Metal gitar sesleri ortasında düşmanınız olan şeytanları çeşitli silahlarla haklamaya çalıştığınız bu oyun, görünüş itibariyle dehşetli karakterlere sahip olsa da olağan oyun mantığından sıkılanlar için birebir.

Yapmanız gereken tek şey önünüzdeki şeytanları yenmeye odaklanmak ve ilerlemek.

doom eternal | Tekno Deha

15 – If Found…

1990 yılında İrlanda üzerinde geçen bir kıssaya ilişkin garip bir oyun If Found… Görsel roman tipindeki bu oyunda günlükte bulunan fotoğraf ve yazıları silerek kıssa boyunca ilerlemelisiniz.

Güzelce resmedilen oyunda nostaljik havayı da epeyce âlâ hissediyorsunuz. Hareketli bir drama diyebiliriz.

Dreamfeel tarafından geliştirilen If Found…, 2020 oyun ödüllerinde “Games for Impact Award”a aday olarak gösterildi. Eleştirmenler tarafından sanatsal yapısı ve silme düzeneğiyle ilerleme mantığı epey güzel bulundu.

if found | Tekno Deha

14 – Age of Empires III: Definitive Edition

2020 yılında epey sevilen ve bilinen Age of Empires serisinin 2005 çıkışlı olan üçüncü oyununun son remastered sürümü Age of Empires III: Definitive Edition, epeyce keyifli ve atmosfer bakımından da varlıklı bir oyun. Uğraşlar, krallıklar ve sonuna kadar kendisini hissettiren gerçekçi stratejiler…

Eskideki keyif veren Age of Empires havasından hem uzaklaşılmamış hem de yeni iki oyun modu daha eklenmiş. Tarihi savaşlar ve savaş sanatlarıyla alakalı olan bu kısımlarda kendilerinizi geliştirebilir, daha evvelki 14 medeniyetin yanı sıra yeni eklenen İsveç ve İnkaları seçerek de uğraşa başlayabilirsiniz. Unutmayın, krallığınızı yükseltmek ve korumak sizin elinizde. Birebir biçimde büyük bir felakete müsaade vermek de.

Yeni sürümde dokuların da bir epey hoş gözüktüğünü söyleyebiliriz. Tarih ve strateji oyunu arayan biriyseniz Age of Empires III: Definitive Edition tam size nazaran.

age of empires iii defitinive edition | Tekno Deha

13 – Mount & Blade II: Bannerlord

Epey sevilen ve Ankara’da yer alan bir Türk firması Talewords tarafından geliştirilen Mount & Blade serisinin devam oyunu Bannerlord, birinci çıktığı andan itibaren büyük satış sayılarına ulaştı. Yaklaşık 7 yıldır geliştirilen yeni Mount & Blade oyununun ortaçağ temalı rol yapma üslubunu sevenler için biçilmiş kaftan olduğunu söyleyebiliriz.

Sil baştan özel olarak geliştirilen bir oyun motoru kullanılarak yapılan Bannerlord, besbelli bir halde oyun dinamikleri ile yapay zeka manasında da serinin başka oyunlarına göre çok daha gelişmiş. Oyun, M&B: Warband’da yer alan Kalradya İmparatorluğu’nun çöküşü sonucu oluşan krallıkların öncesinde geçiyor. Diyaloglar, atmosfer ve rol yapma manasında çok düzgün iş çıkarıldığını görüyoruz. Bu üslup ortaçağ temalı oyunları sevmeseniz bile kesinlikle oynamanız gerektiğini düşündüğümüz oyunlardan birisi.

mount and blade ii bannerlord | Tekno Deha

12 – Yakuza: Like a Dragon

SEGA tarafından geliştirilen yeni Yakuza oyunu Yakuza: Like a Dragon aslında işlemediği hatadan ötürü uzun mühlet mahpus cezası alan Ichiban Kasuga isimli karakterin kıssasını anlatıyor. Yıllarca kendisine olan itimadını ve hürmetini kaybetmeyen Ichiban, kendisine kurulan kumpasın sadece kendisine kurulmadığını, ilişkin olduğu klanın da binbir oyunla en saygın adamlardan birisi tarafından yok edildiğini görür. İhanetin kaynağını keşfetmek emeliyle etrafına topladığı arkadaşlarıyla birlikte Yokohama yer altı dünyasında süregelen çatışmadan sıyrılıp her şeyi tertibe koymalıdır.

Dövüş, çaba mekanikleri epeyce yeterli olan bu yeni oyunda çeşitli alt misyonlar de bulunuyor. Şayet sıra tabanlı RPG oyunlarını seviyorsanız tercih edebilir, bu kıssanın bir kesimi olabilirsiniz.

yakuza like a dragon | Tekno Deha

11 – Microsoft Flight Simulator

Tahminen de bu yılın en çok sükse yapan oyunlarından birisi Microsoft Flight Simulator. FSX periyodunda bir jenerasyona uçuş simülasyonlarını sevdiren Microsoft, herkesin meskeninde kaldığı 2020 yılında insanların adeta gerçek dünyayı sanal olarak gezinmesini sağladı.

Microsoft’un fevkalâde bulut teknolojisi ve izlediği teknik, halihazırdaki gerçek dünyamıza ilişkin datalara nazaran anlık olarak oyunun şekillenmesini sağlıyor. Oynanış bakımından da öbür uçuş simülasyonlarının tersine hayli kolay olduğunu, tecrübe manasında da pek tatminkar olduğunu söyleyebiliriz. İster gerçek bir pilot edasıyla göklerde süzülün, ister öylesine bir iki tuşa basarak kolay biçimde oyunu oynayın, hiç fark etmez.

Oyunda gerçek vakitli dünya datalarından faydalanıldığı için tıpkı vakitte her uçuş farklı bir keyif veriyor diyebiliriz. Simülasyon severlerdenseniz kesinlikle bu oyunu denemelisiniz.

microsoft flight simulator 2020 dosya boyutu belli oldu technopat oyun haber | Tekno Deha

10 – Demon’s Souls

PlayStation 5 için yayınlanan fantastik bir aksiyon RPG olan Demon’s Souls’da tuhaf atmosfer eşliğinde şeytanlar, zombiler ve şövalyelerle uğraş edecek; ürkütücü görünüşlü bu dünyada karakterinizi hayatta tutacaksınız. Aklınızdan çıkarmayın ki ansızın sizi saniyeler içerisinde öldürebilecek güçlü düşmanlarla da uğraş etmelisiniz. Hoş grafikleriyle de yeni kuşak oyunlar ortasında en oynanabilir üretimlerden birisi.

demon souls | Tekno Deha

9 – Grounded

Obsidian Entertainment tarafından geliştirilip Xbox Games Studios tarafından hem konsol hem de PC tarafında yayınlanan yeni jenerasyon bir hayatta kalma oyunu Grounded.

Oyunda karınca boyutunda bir insan olarak art bahçenizde hayatta kalmalı, çeşitli yiyecekler elde edip yemeli ve gereğince su tüketmelisiniz. Oyunda gittikçe geliştikçe art bahçenizde bulunan yeni düşmanlara karşı gayrete girişiyor, başarılı olabilmek için de kâfi kaynakları etraftan toplamanız gerekiyor. Şu anda erken erişimde olan Grounded’in son sürümünün 2021 yılında çıkması bekleniyor.

Yeni kuşak beğenilen grafikleri ve hayatta kalma mantığı Grounded’i hayli hoş hale getiriyor. İsterseniz arkadaşlarınızla birlikte de maceraya atılabileceğiniz bu oyunu Xbox Game Pass sahibiyseniz kesinlikle denemenizi öneriyoruz.

grounded | Tekno Deha

8 – Final Fantasy VII Remake

1997 yılında birinci PlayStation için piyasaya sürülen ve RPG dünyasının klasiklerinden birisi olarak anılan Final Fantasy VII’ın tekrar imali olan Final Fantasy VII Remake 2020 yılının da en uygun oyunlarından birisi.

Öyküsü, oyunun akışı ve epey güzel grafikleriyle bir arada savaş mekaniklerinin de âlâ pozisyonda olduğunu söyleyebiliriz. Birçok karakterle oynayabilme imkanı, kendinize has yaklaşımlarla ilerleyebileceğiniz çabalar oyuna çok farklı bir hava katmakta. Square Enix tarafından geliştirilip yayınlanan bu oyunun Metacritic puanı ise 87. RPG oyunlarını seviyorsanız ve PlayStation 4’ünüz varsa Final Fantasy 7 Remake’in kesinlikle oynamanız gereken oyunlardan biri olduğunu düşünüyoruz.

final fantasy vii remake | Tekno Deha

7 – Assassin’s Creed Valhalla

Aşağı üst her sene çıkan Assassin’s Creed oyunları çıktığı periyoda genel itibariyle daima damga vuran oyunlar olmuşlardır. Vikingler vaktinde geçen Assassin’s Creed Valhalla‘da, Eivor ismindeki bir Viking klanı önderinin hükümdara karşı olan uğraşını ve maceraları anlatılıyor.

Kıssası, akışı ve atmosferi ile birçok oyun ortasından sıyrılarak 2020 yılının en güzellerinden olmayı başarıyor. Karakterinizin fizikî özelliklerinin bir kısmını değiştirebilmeniz de değerli bir detay. Ubisoft Montreal tarafından geliştirilen yeni Assassin’s Creed oyununun Metacritic puanı ise 83. Macera ve görsellik odaklı oyunları seviyorsanız Valhalla’yı beğeneceğinizi düşünüyoruz.

assasins creed valhalla | Tekno Deha

6 – Animal Crossing: New Horizons

Nintendo Switch için Nintendo tarafından özel olarak geliştirilen Animal Crossing: New Horizons katiyetle bu listede bulunması gereken oyunlardan biri. Ömür simülasyonu tipindeki bu oyunun tatlı grafikleri sizi büyüleyecek, tıpkı vakitte sakin ve huzurlu havası rahatlatacak.

Oyunun en beğendiğimiz yanı ise karakterinizi, konutunuzu hatta bulunduğunuz tüm adayı süsleyip istediğiniz hale getirebilirsiniz. Ömür simülasyonu olduğu için gerçek hayatta yaptığınız balık tutma, bahçecilik üzere hobileri oyunda yapabilir, birden fazla oyuncuyla da oynayabilirsiniz. Bu hoş oyunun Metacritic puanı ise 90.

animal crossing new horizons | Tekno Deha

5 – Ori and the Will of the Wisps

Şaşırtan derecede tatlı grafiklere sahip olan bu hoş oyun, temelde ormanda kaybolan baykuş hakkındaki İskandinav bir peri masalı. Kollayıcı ruh Ori ile bol bol atlayıp zıplayacak, kimi vakit da farklı hoş mekanikleri ziyadesiyle kullanacaksınız. Epey şık ilerleme mantığı, sürükleyici kıssa ve değişik hoş karakterler bulunduran bu oyunu çok beğeneceğinizi düşünüyoruz. Bu tatlı maceranın Metacritic puanı ise 88.

ori and the will of the wisps | Tekno Deha

4 – The Last of Us Part II

2020 Oyun Ödüllerinde 7 kategoride ödül alarak geceye damga vuran The Last of Us Part II, hafif dehşet temalı bir aksiyon oyunu. PlayStation 4 için Naughty Dog tarafından geliştirilen bu oyunun Metacritic puanı ise 93. Birçok oyuncu tarafından gerek atmosfer, gerek de kıssanın anlatım biçimi olarak büyük övgüler aldı.

Görsellik, oyun mekaniği ve kıssasıyla bir arada eksiksiz bir üretim olan The Last of Us Part II’nin kesinlikle oynamanız gereken “eserlerden” birisi olduğunu söyleyebiliriz.

yilin oyunu the last of us part 2 oldu technopat oyun haber 1 | Tekno Deha

3 – Desperados III

Strateji oyunlarında olduğu üzere doruktan bakış mantığının olduğu bu oyun aslında alışageldiğimiz strateji çeşidindeki oyunlardan çok farklı. Rastgele bir ünite basmadığımız, sadece karakterleri yönetip hakikat vakitte yanlışsız atakları yaparak ilerlediğimiz bu oyunun epeyce zevkli olduğunu söyleyebiliriz. Oyunda daima bir aksiyon kelam konusu çünkü emeliniz gayenize ulaşırken bir o kadar da saklı kalmak. Üstelik oyundaki karakterlerin kendisine mahsus yeteneklerini de uygun yerlerde kullanabiliyorsunuz. Metacritic puanı ise 86.

Taktiksel yaklaşılan oyunları seviyorsanız Desperados 3 tam sizlik bir imal.

desperados iii | Tekno Deha

2 – Crysis Remastered

Vaktinde görüntü oyunu dünyasına kendisine mahsus CryEngine oyun motoruyla bir arada grafik manasında görsel şölen sunarak birçok yenilik katan Crysis 1’in yine düzenlenen bu oyun da 2020 yılının en uygunları ortasına girebilecek cinsten. Eylül ayında piyasaya sunulan bu imal, aksiyon severlere adeta tekrardan bir görsel gösteri sunuyor. Eski Crysis 1’in havasını kaybetmeyen bu oyun, birinci sefer bir Crysis oyunu oynayacaksanız tam size nazaran.

crysis remastered | Tekno Deha

1 – Genshin Impact

Teyvat’ın fantastik dünyasında sizleri bekleyen kahramanca vazifeleri yaptığınız Genshin Impact, hem fiyatsız olmasıyla hem de görsel manada hayli hoş gözükmesiyle bu yılın en beğenilen oyunlarından birisi. Metacritic puanı 84 olan bu oyunu sizler de kesinlikle oynamalısınız diye düşünüyoruz.

genshin impact | Tekno Deha

Web sitemizdeki benzer makaleler için buraya tıklayabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI