e
sv

2020’de SSD Satışları HDD’leri Geçti!

2020de SSD Satislari HDDleri Gecti | Tekno Deha
avatar

Barış Yalçın

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bilgisayar piyasasında SSD satışları 2020’de HDD’leri geçmeyi başarsa bile HDD’ler depolama kapasitesi anlamında daha yüksek.

SSD HDD

Veri depolama araştırma ve danışmanlık şirketi olan TrendFocus, üreticilerin 2020 yılı içerisinde 333.12 milyon adet SSD (katı hal sürücüsü) satışı olduğunu ve bunun bir önceki yıla yani 2019’a göre yüzde 20.8’lik bir artış anlamına geldiğini bizlere gösteriyor. Sabit disk tarafında dönersek; HDD (sabit disk sürücü) satış rakamları ise 2020 yılında yüzde 18’lik bir düşüşle 259.81 milyon adet olmuş durumda. Bu bağlamda HDD satışlarında %18’lik bir düşüş yaşandığını söylesek yanlış olmaz.

Toplam SSD kapasitesi ise sabit sürücüler için 1.018,32 eksabayt ile karşılaştırıldığında yaklaşık 207.39 eksabayt olarak karşımıza çıkıyor. Bir eksabaytın yaklaşık olarak bir milyar adet gigabayta denk olduğunu da söylemekte yarar var.

SSD HDD

Dördüncü çeyreğe baktığımız zaman, 87.453 milyon SSD‘nin çoğunlukla Samsung ve Western Digital’in tarafından üretildiği dikkat çekiyor. Bu markaların arkasında ise sıralama şu şekilde; Kingston, Kioxia ve SK Hynix. Bu markalarında Western Digital’in yarısı kadar disk satışı gerçekleştirdiğini de söylemek mümkün.

SSD’ler piyasaya yeni yeni giriş yaptığı zamanlar oldukça pahalıyken, günümüze geldiğimiz zmana ise donanımlar çok daha erişilebilir eşyalar haline geldi. Yine de fiyata başına düşen depolama alanına baktığımız zaman HDD’lerin büyük bir üstünlüğü var. Performans olaraksa SSD’ler bilgisayarlarımız için en iyi performansı sunduğu âşikar.

Benzer makaleler için buraya tıklayın.