e
sv

16 Çekirdekli Intel Alder Lake-S İşlemci Görüntülendi

16 cekirdekli intel alder lake s islemci goruntulendi hLAwO1Vp | Tekno Deha
avatar

Emir Aydın

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

16 Çekirdekli Intel Alder Lake-S İşlemci Görüntülendi

Intel Alder Lake-S serisini 2021 yılının sonunda piyasaya süreceğini doğruladı. Nihayet 14 nm üretim sürecinden uzaklaşılacağından, Alder Lake işlemciler Intel için büyük bir adım olacak. Tüm bunlara ek olarak Alder Lake serisi, DDR5 ve PCIe 5.0 standartlarını destekleyen birinci işlemciler olacak. Artık ise 11. jenerasyon işlemciler tanıtılmadan evvel Intel Alder Lake-S işlemci sızdırıldı.

PCIe 5.0 arayüzünün yanı sıra PCIe 4.0 arayüzü de 11. kuşak Rocket Lake işlemciler ile kullanıma sunulacak.

16 çekirdek 24 izlek 12. jenerasyon Intel Alder Lake-S işlemci sızdırıldı

Alder Lake işlemcilerde üretim teknolojisini değiştiren Intel, 10 nm düğüme geçiş yapacak. Fakat tek değişiklik bu değil. Arm tabanlı işlemcilerde olduğu üzere hibrit bir tasarım kullanmayı planlayan Intel, performans ve güç tasarrufu odaklı çekirdeklere tıpkı anda yer verecek. Bu hibrit tasarım şimdi masaüstü işlemcilerde denemediği için ortaya nasıl bir sonucun çıkacağı bilinmiyor.

16 cekirdekli intel alder lake s islemci goruntulendi 1 | Tekno Deha

Twitter’de sızdırdığı işlemciler ile bilinen @TUM_APISAK tarafından ortaya çıkan Intel Alder Lake işlemci, 16 çekirdek 24 izlek yapısı ile geliyor. Bunun temel sebebi de güç tasarrufu odaklı çekirdeklerin hyper-threading (çoklu izlek) desteklemiyor oluşu. Bu 8 güç tasarrufu odaklı çekirdek için 8 izlek ayırılırken, 8 performans odaklı çekirdek içinse 16 izlek ayırılacak.

Intel Alder Lake-S

İşlemcinin temel saat suratı 1.38 GHz olarak görünürken, turbo frekans suratı ise 17.6 GHz olarak görünüyor. Temel saat suratı, büyük ihtimalle güç tasarrufu odaklı çekirdekleri baz alıyor. Lakin, çekirdek mimarisi değiştiği için program büyük ihtimalle azamî frekans suratını hakikat bir halde algılayamıyor. Bu sebeple, 17.6 GHz’in gerçeği yansıtmadığını söyleyebiliriz.

Toplamda 30 MB L3 önbellek yer alırken, çekirdek başına düşen önbellek ise 1.25 MB oluyor.

Sızdırılan bu işlemcinin şimdi test kademesinde olduğu için, tekli ve çoklu çekirdek testlerinde alınan skorlar gerçeği yansıtmıyor.

Sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan göz atabilirsiniz.

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI