e
sv

14 Çekirdeğe Sahip Intel Alder Lake-P Mobil İşlemci

14 cekirdekli intel alder lake p tasinabilir islemci gorundu 465auPVF | Tekno Deha
avatar

Ali Akpoyraz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

14 Çekirdeğe Sahip Intel Alder Lake-P Mobil İşlemci

Masaüstü tarafta 11. jenerasyon Rocket Lake-S işlemci ailesi için hazırlıklarını sürdüren Intel, birebir anda taşınabilir tarafta Tiger Lake H serisi işlemciler için de çalışmalarına devam ediyor. CES 2021’de H35 serisi işlemcilerini tanıtan Intel’in, H45 ailesini de Mart ayında tanıtması bekleniyor. Bir yandan da Eylül ayında tanıtılacak Alder Lake işlemciler için hazırlıklar devam ederken, 14 çekirdekli Intel Alder Lake-P taşınabilir işlemci sızdırıldı.

Amerikalı silikon üreticisi, Alder Lake serisi ile hibrit dizayna geçiyor.

Intel Alder Lake-P taşınabilir işlemci hibrit tasarım ile geliyor

Twitter’da @BenchLeaks tarafından sızdırılan işlemcinin Geekbench testi, teknik ayrıntıları da ortaya koyuyor. 14 çekirdek / 20 izlek tasarımı ile gelen işlemci, Intel’in yeni hibrit dizaynını kullanıyor. 10 nm SuperFin üretiminden geçecek olan işlemciler, Intel’in 2021 yılındaki en büyük silahı olacak. Hibrit dizaynın bilgisayar işlemcilerinde nasıl performans vereceği ise merak konusu.

Intel Alder Lake-P

Hibrit tasarımı açmak gerekirse, performans ve verimlilik odaklı çekirdeklerin bir ortada kullanıldığı bir tasarım diyebiliriz. Geekbench testinde ortaya çıkan Intel Alder Lake-P işlemci, 6 adet performans ve 8 adet verimlilik çekirdeğine sahip. Performans çekirdekleri hyperthreading desteklerken, verimlilik çekirdekleri ise bu özelliği sahip değil. İşlemcinin çekirdek ve izlek tasarımı ise şu formda:

 • 6 çekirdek / 12 izlek -> Performans kısmı
 • 8 çekirdek / 8 izlek -> Verimlilik kısmı
 • Toplamda 14 çekirdek / 24 izlek işlemci tasarımı

4.7 GHz azamî frekansa sahip işlemci, temel frekans tarafında 0.8 GHz sürate sahip. Bu noktada programın işlemciyi tam olarak tanıyamaması sonucu sorun çıkmış olabileceği üzere, verimlilik çekirdeklerinin 0.8 GHz frekans suratına sahip olma imkanı da var. Performans çekirdeklerinin ise zirve noktada 4.7 GHz suratına ulaştığı düşünülüyor. İşlemcinin ortalama suratı ise 4.27 GHz.

Intel Alder Lake-P

Test, bu noktada işlemci gücü yerine dahili grafik ünitesine odaklanmış durumda. GT2 dahili grafik ünitesi ile gelen işlemci, grafik tarafında 1.15 GHz frekans suratına ve 96 adet hesaplama ünitesine sahip. Testten 13446 puan alan işlemci, NVIDIA GTX 660 Ti ile benzeri bir güce sahip diyebiliriz. Fakat, bu sonuçlar şimdi erken etap testlerine ilişkin olduğundan rastgele bir yargıda bulunmak için hayli erken.

Web sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan ulaşabilirsiniz.