e
sv

11. Nesil Intel Rocket Lake İşlemciler Resmiyet Kazandı

11 kusak intel rocket lake islemciler resmiyet kazandi 8vmmnYC9 | Tekno Deha
avatar

Ali Akpoyraz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

11. Nesil Intel Rocket Lake İşlemciler Resmiyet Kazandı

11.nesil Intel Rocket Lake işlemciler, CES 2021 etkinliğinde resmiye olarak duyuruldu. CES 2021 etkinliğinde Tiger Lake işlemcileri tanıtan Intel, masaüstü tarafındaysa 11. kuşak Intel Rocket Lake işlemcileri için bir ön tanıtım gerçekleştirdi.

Intel her ne kadar sunum sırasında TDP, model, fiyat, ve performans üzere kıymetli başlıklar hakkında rastgele bir açıklama yapmasa da, yeni kuşak işlemciler ile ilgili birtakım merak edilen ayrıntıları kullanıcılarla paylaştı.

11.nesil Intel Rocket Lake işlemciler

Bu kısımda yapılan açıklamalara nazaran, yeni jenerasyon işlemcilerin 14 nm fabrikasyon süreciyle üretileceği belirtiliyor. Sunum sırasında Intel, 11. kuşak işlemcilerde yer alacak olan Cypress Cove çekirdeklerinin de evvelki kuşağa kıyasla yüzde 19 daha süratli olacağına da dikkat çekiyor.

Bu kısımdaysa Intel, Cypress Cove çekirdeklerine sahip olan işlemcilerin oyun performansı konusunda yüzde 2 ila yüzde 9’luk bir artışa konut sahipliği yapacağını müjdeliyor. Tıpkı vakitte Intel, yeni nasıl işlemcilerin daha düzgün entegre grafikler ve daha düzgün yapay zekayla birlikte geleceğini de söylüyor.

Intel Core i9-11900K Özellikleri İle Neler Sunuyor?

Aktiflik sırasında ayrıyeten serinin en üst düzey modeli Intel Core i9-11900K modelinin özellikleri ile ilgili birtakım ayrıntılar da açıkladı.  Bu kısımdaysa Intel, yeni kuşak işlemcinin tek çekirdekte 5.3 GHz’e ulaşabileceğini de söylüyor. Bu bakımdan Intel, AMD’nin ele geçirdiği tek çekirdek tahtını da geri almayı hedefliyor. Ayrıyeten 11. jenerasyon işlemcinin tüm çekirdeklerinin ise birebir anda 4.8 GHz’e ulaşabildiğinin de altını bilhassa çiziyor.

Şirket tarafından paylaşılan bilgilerle birlikte 11. jenerasyon işlemcilerin L1 ve L2 ön belliklerinde yüzde 100‘lük bir artışın gerçekleştiği de gözler önün seriliyor. Paylaşılan bilgilere göreyse yeni kuşak işlemcilerle birlikte çekirdek başına 32 KB’lık L1 önbelleğinin 48 KB’a, 256 KB’lık L2 önbelleğinin ise 512 KB düzeyine kadar çıkartıldığını da gözlemlemekteyiz.

Yeni jenerasyon işlemcilerle bir arada uzunca bir müddettir beklenen PCIe 4.0 teknolojisine geçiş yaptığını da müjdeleyen Intel, ayrıyeten yeni kuşak işlemcilerin ultra süratli M.2 MVMe SSD’leri de desteklediğini belirtiyor. Tıpkı vakitte yeni serinin sekiz çekirdekli 16 iş parçacıklı bir işlemciye de sahip olduğunu da tabir eden Intel, ayrıyeten yeni jenerasyonun 3200 MHz’de DDR4 RAM desteklediğini de söylüyor.

Intel Rocket Lake teknodeha

%19’luk bir IPC artışına da konut sahipliği yapan Core i9-11900K, VNNI ve artırılmış derin öğrenme üzere yetenekleri de bünyesinde barındırıyor. Bu sayede daha çok yapay zeka konusunda daha iyi bir performans veriyor ve ayrıyeten Xe iGPU dahili grafik birimiyle geliyor.

Yeni jenerasyon grafik ünitesi ise yapılan açıklamalara nazaran AV1’e de dayanak sunuyor. Bunun yanı sıra bahsi geçen bu grafik ünitesi 4K 60 FPS pahasında çalışan üç farklı monitörü de rahatlıkla destekliyor.

Intel Rocket Lake tekno deha

Intel Core i9-11900K Oyun Performansı

Intel, CES 2021 sırasında aynı zamanda yeni jenerasyon işlemcinin oyun performansı da gözler önüne serdi. Bu kısımdaysa Core i9-11900K işlemcisini AMD’nin Ryzen 5900X modeliyle kıyaslıyor. İşlemci tek çekirdek performansının avantajıyla rakibine üstünlük kurmayı başarıyor. Cyberpunk 2077, Metro Exodus, AC: Valhalla ve Watch Dogs Legion oyunlarında da performansıyla rakibini geride bırakıyor.

Sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan ulaşabilirsiniz.